V předchozích dílech naší Deepfake série jsme se zabývali tím, jak deepfake videa vznikají, jak je rozpoznat, jak je nahlásit a jaké máme dnes právní nástroje, pokud se staneme jejich obětí. V tomto díle jsme se společně s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem zaměřili na širší dopady těchto manipulací – a hledali cesty, jak změnit negativní zkušenost v pozitivní impuls k řešení.
„Evo, ty ses snažila dělat palačinky na Jihlavském náměstí s cílem vybrat nějaké peníze na charitu. Vznikl z toho deepfake, který nás ve skutečnosti oba poškozuje, a proto jsme se zajímali o to, jak se můžeme bránit,“ připomněl Miloš Vystrčil konkrétní případ, který se stal impulsem pro tuto debatu.
Deepfake obsah dnes vzniká rychle a jeho dopady mohou být zásadní. „Podle mě jsou dva hlavní – osobní a společenský. Osobně to člověka zasáhne, protože nikomu není příjemné, když o něm někdo vědomě šíří nepravdu. Ale společensky je to ještě vážnější. Pokud si lidé zvyknou, že některé věci ‚možná jsou pravda‘, tak se tím deformuje veřejné mínění – a tím i například volby,“ upozornila jsem.
Miloš Vystrčil v tomto směru zdůraznil nebezpečí digitálního chaosu: „V deepfaku se pravda a lež doslova prolínají. A nejhorší jsou weby, které kombinují ověřené informace s dezinformacemi – protože pak se člověk mnohem hůř orientuje.“
Důvěra a odpovědnost jsou dnes základními hodnotami, které v digitálním prostoru postrádáme. Právě proto jsme otevřeli téma možné budoucnosti internetu, ve které by existoval prostor pro otevřenou a férovou debatu. „Zajímalo by mě, co by občané říkali na to, kdyby existoval oficiální kanál nebo sociální síť, kde by bylo nutné se ověřit pomocí identity – podobně jako to dnes známe z bankovnictví,“ navrhl Miloš Vystrčil. Taková síť by umožňovala jasně dohledat, kdo je autorem konkrétního příspěvku – a tím by se posílila odpovědnost a důvěra.
Já s tímto návrhem souhlasím. „Nesmíme v tom ale zůstat sami – protože sociální sítě nemají hranice. Pokud máme posílit důvěryhodnost online prostoru, je nutné, aby se touto otázkou zabývala i Evropa jako celek.“

Zkušenost s deepfakem může být bolestivá, ale zároveň může vést k užitečné debatě. Proto vás chceme vyzvat: Máte osobní zkušenost s deepfakem nebo dezinformací, která vás poškodila? Napište nám na decroix@decroix.cz. Pomozte nám najít společné řešení. „Vidíš, Evo,“ uzavřel s úsměvem Miloš Vystrčil, „možná, že ta naše negativní zkušenost povede i k něčemu pozitivnímu.“