21. března 2025

Deepfake: Hrozba, kterou nesmíme ignorovat!

Technologie nám každý den přinášejí nové výzvy, a jednou z těch nejnebezpečnějších je fenomén deepfake – falešných videí vytvořených umělou inteligencí (AI), která dokáží kohokoliv přimět říkat věci, které nikdy neřekl. V prvním dílu své nové série jsem se rozhodla toto téma otevřít, protože považuji za důležité, aby lidé věděli, jak se chránit před digitální manipulací.

Společně s předsedou Senátu a mým dlouholetým kolegou Milošem Vystrčilem jsme se vrátili k našemu vánočnímu videu, které se stalo terčem deepfake manipulace. Miloš se netajil tím, že byl tímto podvodem překvapen: „Byl jsem z toho docela zaskočený a moc jsem nevěděl, co s takovou situací dělat.“ To nás přivedlo k otázce, jak mohou lidé rozeznat deepfake videa a jak se proti nim mohou bránit.

Abychom se na problém podívali z odborného hlediska, pozvala jsem experta na kritické myšlení a technologie Petra Ludwiga. Ten nám vysvětlil, že deepfake je falešné video generované umělou inteligencí, které je dnes tak věrohodné, že je těžké rozeznat podvod od reality. Podle něj dnes stačí jedna fotka a krátký zvukový záznam vašeho hlasu, aby bylo možné vytvořit video, kde říkáte něco, co jste nikdy neřekli.

Deepfake je bohužel snadno zneužitelný – od podvodů a manipulací až po politickou propagandu. Když jsem se Petra zeptala, jak se může jednotlivec bránit, odpověď nebyla příliš optimistická. „Člověk může takové video nahlásit platformám jako Facebook, ale problém je, že se často znovu a znovu objevuje,“ vysvětlil.

Proto jsem otevřela otázku systémového řešení. Můžeme jako společnost něco udělat? Podle Petra ano – silná legislativa je klíčem k ochraně identity občanů. Platformy by měly být povinné označovat deepfake videa a blokovat falešný obsah. Jsem ráda, že odpovědnost platforem za šíření deepfake obsahu nyní řeší evropská legislativa. V České republice zároveň pracujeme na tom, aby zneužití identity bylo trestným činem.

Jeden z největších problémů deepfake videí spočívá v tom, že jejich šíření je extrémně rychlé, zatímco jejich vyvrácení už tolik lidí nezajímá. Jak správně poznamenal Miloš Vystrčil: „Je to opravdu hrůza, když člověk vidí video, kde říká věci, které nikdy neřekl. Proto je důležité vědět, jak takové video poznat.“

Věřím, že vzdělávání a informovanost jsou klíčové zbraně v boji proti dezinformacím. Právě proto jsem se rozhodla tomuto tématu věnovat. V příštím díle si povíme, jak deepfake rozpoznat a jak se proti němu bránit. Do té doby doporučuji všem, aby byli obezřetní a kriticky přemýšleli nad obsahem, který na internetu sledují.

Pokud mi chcete pomoci prosazovat ochranu identity občanů a bojovat proti manipulacím, sledujte můj kanál a přidejte se k těm, kteří chtějí internet bezpečnější pro všechny.